English
 
  
דף ראשי מבואות, עיונים, הגיונות הפיוט מהו

הפיוט מהו


הפיוט כמו מצרף ומזכך את מרכיבי התרבות העברית: שפה, מוסיקה, מיסטיקה, היסטוריה, מדרש, מחשבה, תפילה, רגש אישי, משפחתי ולאומי - לידי מכלול אחד. הפיוט המושר מאפשר לחוות את המכלול הזה באופן שלם.

יאיר הראל


הפיוט הוא שרשרת המורשת של תרבות ישראל לתשתיותיה ולרבדיה, ניגון הלב והערגה לכל הטוב בעם ישראל לשבטיו.

 

אפרים חזן


"מים קרים על נפש עיפה"  (משלי כה, כה)

 

 

חגי אבקסיס


הפיוט הוא יצירה טקסטואלית, שירה שנועדה להיות מושרת בקול, ויש בה האפשרות להכיל כל ממדי השיחה הפונה לאלהים או שחה אודותיו, לכן הפיוט הוא גם תפילה המבטאת את קשת הרגשות כלפי האל: שבח הלל שמחה עצב קינה וזעקה, געגוע וכמיהה.

 

חביבה פדיה


הגדרה ששמעתי מאיש שישב ברח' בכר בפתח מכולת וראה אותי מעיין במודעה המזמינה את הציבור לשירת הבקשות בביהכ"נ עדס: "דע לך", הוא אמר, "הפיוטים זה המתיקות של התורה"

 

אורי קרויזר


פיוט - כלי נגינה, שבו הנגן הוא המשורר הפורט על המילים, והשומעים נמשכים בעבותות אהבה, ונאחזים בו כבמטה קסם

 

אביעד עקיבא


הפיוט יקשט את מעמדות התפילה, מחזור החיים והשנה, בכל מקום שבו המיית הלב גוברת על השכל, כשלא די במילים וגם מנגינה נדרשת, וכאשר הקבוע מוותר על מקומו למען המתחדש.

 

אביגדור שנאן


הגשר בין נפש היחיד ונשמת העם

 

גולש אנונימי


הפיוט מעלה את האדם לחיי איכות רוחניים ומבטא את הרגשת פנימיותו ונשמתו של הפייטן.

 

יחזקאל מקולה


פס הקול של החיים היהודיים
גולש אנונימי


החוליה החסרה בין אבא שלי לבן שלי.

 

אלי ברקת


הפיוט הוא המפגש של גאון השירה עם גאון המוסיקה

 

פול ולרי


כשהענף מרגיש נוח לארח את היונה

 

מאיר בוזגלו


זמרת הפיוט שרדה עד היום כפעולה בעלת גוון חברתי שהיא מעבר למשמעויות הדתיות של הטקסטים. בכך היא מסמנת קשר ישיר בין ההווה לעבר, מחברת בין מרחבים גיאוגרפים שונים, מסמלת את הרציפות ההיסטורית של השימוש בשפה העברית, וקושרת בין היוצרים הקדומים לאלו מבני זמננו

 

אדווין סרוסי


הפיוט הוא היצירה היהודית שמשלבת בצורה מופלאה את אמנות השירה והמוסיקה הגבוהה עם העממיות. צורה ושילוב שאין דומה לה משום שבדרך כלל העממיות (שירה בציבור) והאמנות נפרדים

 

עפר שבתמאגר הפיוטים והלחנים | מבואות, עיונים, הגיונות | קהילות שרות | פיוט השבוע
12 פיוטים נבחרים | שלח לך פיוט | מה חדש באתר | מוסדות וקישורים
לוח מודעות ואירועים | רשימת תפוצה | כיתבו אלינו | אודות האתר
החיפוש באתר זה הוא בשיתוף מורפיקס
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)

סמל אקום


פיוט

הפיוט ראשיתו כשירת קודש שבאה לעטר את תפילות היחיד והציבור ואת הטקסים הדתיים והושרה ע"י החזן וקהל המתפללים כחלק מהתפילה. במהלך השנים - הפיוט, כיצירה חיה ומתחדשת תדיר, הלך והתרחב למחוזות אחרים מעבר לתפילה: פיוטים סביב מעגל השנה - זמירות שבת ופיוטים לחגים ומועדים; שירת הבקשות; ופיוטים סביב מעגל החיים - מלידתו של האדם (שירים לברית מילה וזבד הבת) דרך בר ובת מצווה, נישואין, הולדת בת ובן וחוזר חלילה. השירה, המושרת דרך כלל במסגרות של ציבור וקהילה היא החורזת ושוזרת את הפיוטים מראשית התפתחותם ועד ימינו ומחברת בקרבת לבבות איש לרעהו - בין אם משפחה ובין אם ציבור המשתתף בשמחה, בין אם קהל מתפללים בבית כנסת ובין אם המשוררים יחדיו את שירת הבקשות.

הגדרה מילונית: המילה פיוט באה מן השפה היוונית ופירושה: שיר. המושג פיוט מתכוון לכל שירת הקודש בעברית, שתחילתה בארץ ישראל במאות הראשונות לספירה.